Technika a vybavení

 

Daewoo Avia D 90 N 4x2 CAS 16/1700/00-M1Z

Pořární automobil silniční kategorie, konstruovaný k provozu na zpevněných komunikacích, hmotnostní třída 3. Požární výbava v redukovaneém provedení. Cisternová automobilová stříkačka CAS-16 Daewoo Avia D 90 N 4x2 je speciální vozidlo uzpůsobené k rychlému zásahu při hašení požárů vodou a pěnou i v místě s nedostatkem vody. Řadí se mezi lehké cisterny a je určen pro běžnou požární službu. V pravé zadní skříni vozidla je namontován průtokový hadicový naviják s hadicí DN 25 v délce 60 m. Volný konec hadice je opatřen pistolovou proudnicí. Navíjení hadice se provádí pomocí elektromotoru. Prostory pro příslušenství v přední, střední a zadní skříni jsou zakryty roletkami z hliníkových lamel a prostor čerpacího zařízení nahoru výklopnými dveřmi. Vnitřní osvětlení se automaticky rozsvítí po vytažení rolety nebo otevření dveří. Otevření je signalizováno na přístrojovém panelu u řidiče. Výsuvná a výklopná plata pro příslušenství jsou provedena z hliníkového plechu.

Počet míst k sezení: 1+2+3
Voda :1700l

Motor je čtyřválcový, vznětový s přímým vstřikem paliva, přeplňovaný turbdmychadlem, s chaldičem plnícího vzduchu, chlazený kapalinou. Splňuje emisní normu EURO III.

Typ motoru:           CUMMINS ISBe 150 03
Objem válců:         3922 ccm
Maximální výkon:   110kW/2500 ot/min

V zadní skříni karoserie je namontováno požární čerpadlo poháněné od motoru. Použité čerpadlo umožňuje zásah při použití nízkého nebo vysokého tlaku, případně kombinovaný provoz. Proti přehřátí je čerpadlo vybaveno automatickým teplotním odlehčovacím ventilem. Čerpadlo je vybaveno automatickou pístovou vývěvou. V zadní skříni je také umístěn panel čerpacího zařízení.

Jmenovitý průtok:    1600 l/min
Jmenovitý tlak:        0,8MPa

Vysokotlak
Jmenovitý průtok: 200 l/min při jmenovitém tlaku 4,0MPa

Ford Tranzit DA-L1Z a přívěs pro hašeni Agados

Dopravní automobil Ford Tranzit DA-L1Z s přívěsem pro hašení Agados byl pořízen v roce 2018. Ve výjezdu nahradil dopravní automobil Avia.
Byl pořízen za finanční podpory Jihomoravského kraje a generálního ředitelství HZS ČR.
Automobil je určen pro devět lidí, přívěs je vybaven plovoucím čepadlem PLOVČER, přenosnou motorovou stříkačkou PS12, kalovým čerpadlem, ženijním nářadím, hadicemi a dalším vybavením.

Přenosná motorová stříkačka PS12

Byla pořízena v roce 1977. V minulosti bylo na stříkačce provedeno několik oprav. Stále je aktivně využívána, někdy i k požárnímu sportu. Je určena k čerpání a dopravě vody a uzpůsobena k přenosu pro čtyři osoby.

Plovoucí čerpadlo PLOVČER SuperMax 2400

Plovoucí přenosné čerpadlo učené pro čerpání vody z hladiny. Jeho použití je všestranné. Čerpání je možné při nízké hladině vody, při čerpání ze zatopených prostor, dodávce vody z přírodních zdrojů do nádrží cisteren a k nouzovému hašení. Čerpadlo bylo pořízeno v roce 2008.

Elektrocentrála HERON EGM55 AVR-1

Slouží jako náhradní zdroj elektrické energie v místech bez centrální sítě nebo tam, kde je elktřina potřeba dočasně. Dále k napájení přenosných halogenových svítidel ve výbavě automobilu a sloupového halogenového světla namontovaného na zádi vozu pro nasvícení místa zásahu. Výkon elektrocentrály je 6 kW 400V, 2,2 kW 230V.

Přetlakový ventilátor PAPIN 350 (PPV-24/HONDA GX100)

Přetlakový ventilátor je přenosné, kompaktní a lehce ovladatelné zařízení určené k odvětrání zadýmených prostor přetlakovým způsobem - pozotivní ventilací. Ocharnný rám je přizpůsobený pro jednoduchý transport a naklápění ventilátoru s možností umístění dvou ventilátorů na sebe. Kventilátoru jde připojit pomocí hadice C voda, která se tryskami vstřikuje do proudu vzduchu před vrtulí. Vzniká tak mlhovine, která slouží k efektivnímu ochlazování ohněm zasažených budov a zařízení.

Motorová řetězová pila STIHL a DOLMAR

Pila STIHL s ochranou přilbou a kanystrem PHM je umístěna ve voze Daewoo a pila DOLMAR ve voze Avia.
Pily slouží k rozřezání dřevěných materiálů, jako jsou dřevěné konstrukce a padlé stromy.

Radiostanice MOTOROLA DM1400

Slouží ke komunikaci mezi jednotlivými jednotkami a hasiči při požáru. Tvoří také spojení s Krajským oparčním střediskem v Brně.

Páteřová deska

Páteřová deska plove na vodě a je RTG průhledná. Je uzpůsobena tak, aby bylo při jejím použití zamezeno dalšímu zbytečnému pohybu pacienta. To znamená, že po uložení pacienta na nosítka a správně fixaci pomocí upínacích popruhů můžete pacienta transportovat na delší vzdálenosti. Osobu na páteřové desce lze uložit i do košových nosítek, přenést do sanitky nebo vrtulníku a pacient se na páteřové desce může dostat až na operační sál. Páteřová deska má antibakteriální úpravu, je netečná vůči znečištění krví a bakteriemi.

Osobní ochranné prostředky

Přilba Gallet F1, zásahový oblek, rukavice a obuv je v dnešní době nedílnou výbavou hasiče u většiny zásahů. Přilba slouží jako ochrana před mechanickým úrazem hlavy, ale také chrání hlavu před sálavým teplem. Pozlacené obliřejové štíty chrání před teplem a oslněním. Součástí přilby je LED svítilna. Zásahový pracovní oblek poskytuje ochranu těla při činnosti u zásahu, doplňují ho rukavice a ochranná obuv.


Dýchací přístroj SATURN S5/7 je použit zasahujícím v případě možného nežádoucího nadýchání především kouře, prachu či různých plynů. Označením Saturn S5 nebo S7 je dána velikost použité tlakové lahve, teda 5 nebo 7 litrů vzduchu při tlaku 200 bar. Doba použití s pěti litrovou lahví je asi 20 minut v závislosti na náročnosti zásahu.

VRVN variabilní ruční vyprošťovací nástroj

Používá se k tvorbě a zvětšování otvorů ve stěnách, dveřích, pláštích vozidel ři jiných zařízeních. Případně k páčení, sekání či dělení materiálů za účelem vyprošťování přepravovaných osob, nebo uvolnění osob uvězněných v uzavřených prostorách. Ideální nástroj pro záchranářské týmy.

Osvětlovací balón POWERMOON

Zařízení se používá pro osvětlení větší plochy neoslňujícím světlem a je určeno pro vnitřní a venkovní prostředí. Je odolný vůči počasí, dešti, atd.

Elektrické kalové čerpadlo

Slouží k čerpání vody ze zatopených sklepů, šachet, čerpání studní a podobně.

Džberová stříkačka

Je určena k hašení menších drobných požárů, převážně v lesích.